Město Litovel

Oficiální internetové stránky

Navigace

Vyhledávání

Morový sloup

Kačenkám se zmenšil rybníkKačenkám se zmenšil rybník
Za rákosím tenký ledZa rákosím tenký led
Socha T.  G.  MasarykaSocha T. G. Masaryka
Přišla zimaPřišla zima
Zimní ránoZimní ráno
Kačeny na rybníkuKačeny na rybníku
Stopy ve sněhuStopy ve sněhu
Sokolovna a náš GustavSokolovna a náš Gustav
Gymnázium v ziměGymnázium v zimě
MikulášMikuláš
« »
ZRUŠENÍ PLANOVANÝCH AKCÍ všechny akce jsou do odvolání z nařízení vlády zrušeny.

PAVEL BOŘKOVEC QUARTET

PavelBorkovecQuartet
Anotace:Koncert v rámci KPH. Alexey Aslamas – housle, Ondřej Hás – housle, Matěj Kroupa - viola, Štěpán Drtina – violoncello. Náhradní termín za 22. 5. 2020
Místo konání:Koncertní sál Městského klubu
Datum konání:26.10.2021 od 19:00 hodin
Tematická kategorie:Hudba - vážná hudba
Více informací na:www.mklitovel.cz
Pořadatel:Městský klub Litovel

Podrobný popis:

Členy kvarteta jsou Alexey Aslamas (1. housle), Ondřej Hás (2. housle), Matěj Kroupa (viola) a Štěpán Drtina (violoncello) a vzniklo na půdě Akademie múzických umění v Praze. Na této škole všichni členové studovali nebo studují. Kvartet pedagogicky zaštítil Jiří Panocha. Pavel Bořkovec byl profesorem HAMU v letech 1947-1967. Mezi žáky tohoto významného pedagoga českých moderních skladatelů patřili Pavel Blatný, Jiří Pauer, Vladimír Sommer, Petr Eben, Jan Klusák a Jan Truhlář, Radim Drejsl, Miroslav Raichl. Bořkovec složil dvě opery, dva klavírní koncerty, jedno concerto grosso, balet a pět smyčcových kvartetů. Violista kvartetu Matěj Kroupa je skladatelovým pravnukem a kromě propagování Bořkovcova díla se také věnuje komponování hudby – je mimo jiné i autorem hudby k filmu Miroslava Krobota Kvarteto. PBQ se na této hudbě významně podílel.
Kvarteto oslavilo sedm let společné spolupráce a za tu dobu se mu podařilo na sebe upozornit především nevšední dramaturgií. Kromě děl klasické kvartetní literatury i soudobých děl svých vrstevníků se kvarteto Pavla Bořkovce zaměřuje především na českou hudbu 20 a 21. století. Hlavní cíl tohoto tělesa tedy tkví nejen v tom propagovat neprávem opomíjené autory Bořkovcovy generace, ale i sloužit hudbě „nové“ a uvádět na koncertní podia hudbu současných skladatelů. Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce má proto na repertoáru i díla z klasické kvartetní literatury.

Výjimečné na uskupení je i to, že dva členové (Matěj Kroupa a Alexey Aslamas) komponují a aranžují, to zvyšuje soběstačnost PBQ a zároveň ho posouvají k multižánrovému přesahu. Důkazem je spolupráce s Michalem Pavlíčkem a Monikou Načevou. Snaha kvarteta soustavně uvádět soudobou českou hudbu vyústila mimo jiné ve spolupráci s Jiřím Adámkem a Martinem Smolkou na komorní opeře Bludiště seznamů. PBQ je také finalistou mezinárodní soutěže Johannes Brahms Competition Pörtschach (Rakousko 2018).


 
Geoportal
Litovel - Hanácké Benátky

Městský úřad Litovel

nám. Přemysla Otakara 778
784 01 Litovel
Česká republika

telefon: +420 585 153 111
fax: +420 585 342 198

podatelna: e-podatelna@mestolitovel.cz

datová schránka: 4rub4s3

povinné informace

autorská práva

Úřední hodiny

Pondělí, středa
7:00 - 11:30 hod.
12:00 - 17:00 hod.

ostatní dny dle dohody 

MĚSTO LITOVEL

IČ: 00299138
DIČ: CZ00299138

Novinky na mail

Facebook page LitovelAktuální počasíTuristické informační centrumyoutubeKde se najíst?Webkamera

Mobilní aplikace města

 
Mikroregion Litovelsko Olomoucký kraj Městský klub Litovel Muzeum Litovel Městská knihovna Litovel Technické služby Litovel logo
 
Prohlášení o přístupnosti   |   Webmaster   |   Mapa webu   |   RSS   |     |   Public4u © 2000-2022
load