« »

Bobr Cup 2018

8

Vítězem extrémního Bobr Cupu je tým Pivovar Litovel

Běžec Tomáš Lichý, cyklista Marek Rauchfuss a kajakář Filip Hric vyhráli 24. ročník mistrovství České republiky v extrémním závodě tříčlenných štafet Free Litovel Bobr Cup 2018. Vítězné trio vedlo od startu až do cíle, v samotném závěru to bylo ale pořádné drama a před druhým družstvem OpavaNet s finišmanem Kamilem Mrůzkem měli vítězové náskok pouhých dvanáct sekund. „Byl to pro mě nesmírně náročný závod. Před Kamilem Mrůzkem jsem měl na předávce asi minutový náskok, ale na trati jsem trochu nezvládl přeběh do druhého vodáckého kola a rázem byl Kamil těsně za mnou a pak už to byl jen tuhý a obrovský boj,“ svěřoval se v cíli nesmírně unavený ale šťastný vítězný kajakář Filip Hric. Kamil Mrůzek, s deseti triumfy jasně nejlepší jednotlivec historie Bobr Cupu, tak další titul nepřidal.

Pivovar Litovel od začátku dominoval

Tomáš Lichý na prvním úseku předával Marku Rauchfussovi s náskokem 36 vteřin na druhého běžce a vytvořil solidní základ pro celkový triumf. „Jsem moc rád, že jsem potvrdil formu. Ze začátku se běželo díky Davidu Pelíškovi pekelné tempo, ale nakonec se mi povedlo zbytek utrhnout a doběhl jsem s náskokem. Marek Rauchfuss je výborný a věřím, že tak na devadesát devět procent zvítězíme,“ optimisticky věřil svému týmu po prvním úseku Lichý.

Na kole ale Marek Rauchfuss zabloudil a ztratil zhruba minutu, dojel ho Jan Fojtík a jen mobilizace posledních sil ho opět odpoutala od pronásledovatele. „Jelo se mi perfektně, ale pak přišel zásek a já věděl, že do toho musím dát všechno, abych Filipovi dovezl trochu náskok, protože o kvalitách Kamila Mrůzka se nedá pochybovat. Kdyby to nakonec na vítězství neklaplo, tak bych byl opravdu velmi zklamaný,“ svěřoval se ihned po svém úseku viditelně nervózní Rauchfuss. Nakonec ale jeho tým náskok udržel a oplatil triu OpavaNet porážku z roku 2017. Stříbro tak na sluncem zalitých a překvapivě teplých tratích v okolí Litovle vybojovala trojice loňských vítězů Jáchym Kovář (běh) Jan Fojtík (MTB) a Kamil Mrůzek (kajak).

Nejlepším Bobr Manem je při své premiéře Pavel Kubričan

Po loňském prvním ročníku se do programu vrátil oficiální závod jednotlivců. Loni se na trati odehrával velký souboj mezi Davidem Jílkem a Tomášem Materou, oba borci se v rámci Bobr Mana 2018 utkali i letos, tentokrát ale o stříbro, protože z vítězství se radoval někdo jiný. Pozici černého koně závodu potvrdil Pavel Kubričan. Skvělý běžec, který se v minulosti účastnil Bobra jako běžec, potvrdil v prvním úseku svou formu, když doběhl sedmý a vybudovaný náskok si držel až do cíle. „Byla to pro mě obrovská výzva. Na mě to bylo dost dlouhé a jako specialista na běh a bývalý kajakář pro mě byla nejobtížnější cyklistická část. Musím ale říct, že jsem se na závod opravdu poctivě připravoval a jsem nadšený, že se mi povedlo vyhrát,“ smál se v cíli nový Bobr Man roku 2018 Pavel Kubričan.

Mezi ženami vyhrál tým Město Litovel

V kategorii žen vyhrála trojice Radka Churáňová (běh), Hana Ježková (MTB) a Barbora Dimovová (kajak) v barvách týmu Město Litovel. Vítězné trio vylepšilo loňské stříbro. O zlatou medaili je nepřipravil ani nevydařený finiš juniorské dvojnásobné mistryně Evropy ve sjezdu na divoké vodě Barbory Dimovové, která po sjezdu cílové rampy nedobrovolně opustila svůj kajak. „Pod rampou se mi nějak kousla špice, špatně jsem zabrala a už s tím nešlo nic udělat. Naštěstí jsme měli docela náskok, takže jsem stihla v pohodě znovu nasednout a dojet do cíle,“ komentovala poslední metry jejich štafety Barbora Dimovová.

Kristýna Dvořáková a Martina Satková v první desítce svých disciplín

Kromě skvělých týmových výkonů byly k vidění i mimořádné individuální výsledky v kategorii žen. V úvodním běhu se na celkové osmé(!) místo prosadila Kristýna Dvořáková. Vítězka nedávných Běchovic a pátá žena mistrovství světa v běhu do vrchu porazila druhou v pořadí o více než čtyři minuty a významně přispěla k vítězství svého týmu mezi akademičkami. Rovněž osmá pak mezi kajakáři v celkovém hodnocení dojela letošní mistryně světa ve sjezdu na divoké vodě Martina Satková, posunula tak svůj tým k akademickému bronzu.

Bobr zvládl i tým nevidomých

Závodu se také zúčastnilo družstvo složené z nevidomých sportovců. Trojice Padluj.com – nevidim (Marek Šimíček, Ivoš Budil a Jan Hegr) zvládla s pomocí trasérů na běhu a na vodě a cyklisty na tandemovém kole celou trať a bezezbytku naplnila motto Bobra – závod, který se nevzdává. „Že poběžím, jsem se dozvěděl až ve čtvrtek. Počasí vyšlo perfektně, trochu problematické pro nás byly brody a hlavně kamení, od půlky tratě jsem měl dost šutrů v botách, ale nakonec to dobře dopadlo,“ říkal v cíli svého běžeckého úseku Marek Šimíček.