Základom kultúrnej rozmanitosti a vzájomnej odlišnosti medzi národmi je kultúrne dedičstvo. Neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva je tradičná ľudová kultúra, ktorá sa uchováva z generácie na generáciu už od nepamäti.
Už v 16. a 17. storočí sa Revúca vyvíjala nielen vďaka rozvoju železiarstva, ale aj zásluhou remesiel. Medzi najrozšírenejšie remeslá patrilo kováčstvo, hrnčiarstvo, súkenníctvo, či tkáčstvo. K prosperujúcim remeselníkom sa postupne usadzovali valchári, garbiari, čižmári, remenári, mlynári i kožušníci. Málo rozšíreným, ale pozoruhodným remeslom bolo pivovarníctvo. Revúcki remeselníci sa združovali v cechoch, pričom doteraz najstaršou zachovanou listinou, ktorá zaznamenala život revúckych cechov, je výsadná listina kráľa Leopolda z roku 1696 udelená mlynárskemu cechu. V 18. storočí sa mesto stalo remeselníckym centrom.
Ručná remeselná výroba mala významné postavenie v hospodárskom živote nášho regiónu, ale zákonitosti umenia našich zvyklostí môžete u nás nájsť aj dnes v jej novšej a modernejšej podobe. Dôkazom toho sú aj živé tradície, remeslá a výrobky, ktoré dokumentujú neobyčajnú zručnosť gemerských majstrov z Revúcej i regiónu Gemer.
Najdlhšie prosperujúcim ľudovým remeslom regiónu bolo hrnčiarstvo a aj dnes tu môžete nájsť zachovanú keramiku maľovanú i glazurovanú. Lesné bohatstvo regiónu je úzko späté so spracovaním a domácou výrobou rôznych drevených predmetov. Široké uplatnenie na Gemeri mala aj výroba z prútia, ktorá sa v podobe košíkov, detských hracích kočíkov, prúteného nábytku a prútených metiel zachovala dodnes. Spracovanie a výroba medu sa spája aj s výrobou výrobkov z medu (sviečky, medovina, propolis). Tradičný charakter ľudovej architektúry a zachovanie rázovitého lazníckeho osídlenia môžete nájsť v podobe usadlostí roztrúsených po okolitých kopcoch Muránskej Zdychavy. Miestne tradície ľudového folklóru zachováva folklórny súbor Lykovec, detský folklórny súbor Lykovček, folklórna skupina Revúška z Revúčky a folklórna skupina Spod Kohúta Revúčka – Muránska Zdychava.
Po dlhé stáročia ľudová výroba zabezpečovala väčšinu životných potrieb našich predkov. V súčasnosti ju prezentujú najčastejšie predmety, s ktorými sa stretávate na rôznych výstavách, trhoch, jarmokoch alebo v predajniach s ponukou tradičnej umeleckej výroby. Aj takýto dodnes pretrvávajúci spôsob zachovávania kultúrnych hodnôt predošlých generácií prezentuje jedinečnosť nášho regiónu.
Zdroj: Dubovský, D. 2014. Album Revúcej. Revúca : Mesto Revúca
Text: Mestský úrad Revúca, Oddelenie regionálneho rozvoja
Foto: Peter Poboček, archív MsÚ Revúca, archív MsKS
nám. Přemysla Otakara 778
784 01 Litovel
Česká republika
telefon: +420 585 153 111
fax: +420 585 342 198
podatelna: e-podatelna@mestolitovel.cz
datová schránka: 4rub4s3
Pondělí, středa
7:00 - 11:30 hod.
12:00 - 17:00 hod.
ostatní dny dle dohody
MĚSTO LITOVEL
IČ: 00299138
DIČ: CZ00299138